Informacje o kursie
Czego się nauczysz?

Ratownik podczas udzielania pierwszej pomocy często musi mierzyć się ze wspomaganiem oddechu u osoby z dusznością lub prowadzeniem oddechu zastępczego u poszkodowanego, u którego doszło do jego zatrzymania. Na poziomie kwalifikowanej pierwszej pomocy wspieranie oddechu u poszkodowanego wiąże... zobacz więcej

1

Podczas tej lekcji dowiesz się między innymi z czego się składają i jak poprawnie zbudować zestawy do tlenoterapii czynnej oraz biernej z zachowaniem zasad bezpiecznego postępowania z gazami pod... zobacz więcej

1

Tlenoterapia bierna oraz obsługa butli

Zastosowanie tlenoterapii biernej jest procedurą, w której przy użyciu odpowiedniego zestawu umożliwiamy poszkodowanemu oddychanie powietrzem wzbogaconym dodatkowo w większe niż atmosferyczne stężenie tlenu. Podczas takiej terapii poszkodowany oddycha samodzielnie, a wzbogacona przez ratownika mieszanka oddechowa może polepszyć stan poszkodowanego, u którego doszło np. do duszności.

Prawidłowe zmontowanie zestawu do tlenoterapii związane jest z użyciem butli ze sprężonym tlenem. Podczas tego kroku zostaną omówione procedury dotyczące zasad bezpieczeństwa i higieny pracy z gazami pod ciśnieniem.

2

Tlenoterapia czynna przygotowanie zestawu

Zastosowanie tlenoterapii czynnej różni się od zastosowania tlenoterapii biernej w podstawowym założeniu samej procedury. Tlenoterapię czynną stosuje się u pacjenta, u którego doszło do zatrzymania oddechu, a więc gdy ratownik prowadzi wentylację mechaniczną przy użyciu worka samorozprężalnego. Podczas tlenoterapii czynnej wzbogaca się w tlen powietrze znajdujące się wewnątrz wcześniej wspomnianego worka samorozprężalnego. Skutkuje to lepszym wysyceniem krwi poszkodowanego przez tlen, co zapewnia mu znacznie lepsze rokowanie.

2

Podczas tej lekcji dowiesz się jak skutecznie udrożnić drogi oddechowe przy pomocy takich przyrządów jak: rurka ustno-gardłowa, rurka nosowo-gardłowa, maska krtaniowa oraz rurka krtaniowa. Są to... zobacz więcej

1

Rurka ustno-gardłowa

Rurka ustno-gardłowa znana też jako rurka Guedela to plastikowa forma o drożnym świetle i anatomicznym kształcie. Prawidłowe jej zastosowanie zapobiega zablokowaniu dróg oddechowych przez wiotki język opadający na tylną ścianę gardła np. u nieprzytomnego poszkodowanego.

2

Rurka nosowo-gardłowa

Zasada działania rurki nosowo-gardłowej jest bardzo zbliżona do działania wcześniej wspomnianej rurki ustno-gardłowej. Jej zastosowanie zapewnia swobodny przepływ powietrza pomiędzy atmosferą, a drogami oddechowymi. Warto zaznaczyć, że rurka ta jest znacznie lepiej tolerowana przez osoby płytko nieprzytomne niż rurka ustno-gardłowa.

3

Maska krtaniowa

Maska krtaniowa jest przyrządem służącym do udrażniania dróg oddechowych w celu zapewnienia stałej wymiany gazowej podczas prowadzenia mechanicznej wentylacji. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że jej konstrukcja bardzo szczelnie obejmuje i przylega do wejścia do krtani i nagłośni. Taka konstrukcja znacznie zmniejsza ryzyko wtłaczania powietrza do żołądka podczas podawania oddechów zastępczych.

4

Rurka krtaniowa

Rurka krtaniowa jest przyrządem o zasadzie działania bardzo zbliżonej do działania maski krtaniowej. Różni się jedynie sposobem uszczelnienia względem dróg oddechowych - w przypadku rurki krtaniowej, należy za pomocą strzykawki napompować balonik zapewniający szczelność w drogach oddechowych poszkodowanego.

5

Ssak mechaniczny

Ssak mechaniczny jest bardzo prostym i bardzo skutecznym narzędziem w działaniach ratowniczych. W przypadku gdy treść płynna lub półpłynna zalega w gardle lub jamie ustnej poszkodowanego istnieje duże ryzyko zaaspirowania jej do płuc podczas próby nabrania przez niego powietrza. Może to prowadzić do zadławienia, a dalej do śmierci w wyniku uduszenia. Zastosowanie ssaka mechanicznego pozwala szybko i skutecznie usunąć taką treść co znacznie zmniejsza ryzyko wcześniej wspomnianego zadławienia.

3

1

Pytanie 1

2

Pytanie 2

3

Pytanie 3

4

Pytanie 4

5

Pytanie 5

6

Pytanie 6

7

Pytanie 7

8

Pytanie 8

9

Pytanie 9

10

Pytanie 10

4

1

Ankieta marketingowa

Prosimy o odpowiedzi na pytania. Pozwoli nam to lepiej dostosować kursy do Państwa potrzeb.